„Wsi spokojna, wsi wesoła” – sztuka polska

Finisaż wystawy „Wsi spokojna, wsi wesoła” – sztuka polska odbędzie się

w piątek, 20 kwietnia o godz. 18:00.

Zapraszamy 🙂

Wystawa będzie czynna w dniach 30. 03 – 20.04 w godzinach pracy Klubu Kultury Przegorzały.

Podczas finisażu Zespół „Szkoły @ktywnego Seniora” z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprezentuje przedstawienie humorystyczne pt. „Działka”.

 

Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
może wspomnieć za raz wszytki?
                    

                          Jan Kochanowski 

W polskiej kulturze często pojawia się obraz wsi, jednak jest on różny w zależności od epoki. Wieś od wieków przyciągała artystów, którzy niekiedy pisali, iż jest spokojna, wesoła i sielankowa. Innym razem było to miejsce płonące ogniem buntu oraz pełne niepokoju. Zawsze jednak wieś fascynowała bogatą i ciekawą kulturą oraz obrzędowością. Artyści chwalili piękno polskiego krajobrazu a w wielu przypadkach wprost pokazywali zwyczaje i obrzędy eksponując niebywały koloryt ludowego stroju. W szczególny sposób motywy ludowe inspirowały twórców okresu Młodej Polski. Młodopolscy artyści chętnie portretowali podkrakowskich i podhalańskich włościan ubranych w piękne ludowe stroje. Chłopi przedstawiani byli podczas pracy, podczas modlitwy, przy zabawie i w codziennych sytuacjach życiowych. Obrazy często pełne były symboli i nawiązywały do wierzeń i podań ludowych.

Przedstawione prace, różne pod względem techniki i charakteru pokazują bogactwo ludowego stroju a nastrojowe pejzaże dopełniają kolorytu całości.

Przedstawienie „Działka ” to między innymi scenki plotkujących pań spędzających pracowicie sobotni czas przy wiosennych porządkach w ogródkach działkowych. Prace przy grządkach kwiatowych są pretekstem do spotkań towarzyskich, plotek i podglądania sąsiadów. Dzień pełen egzaltowanych zachwytów nad cudami natury, kończy się tradycyjnym grillem z karkówką, kiełbasą i piwem. Teksty przeplatane są piosenkami znanymi naszym rodakom.