KineDok

Kadr z filmy "Ameryka" reż. Jan Foukal

                              Kadr z filmu „Ameryka” reż. Jan Foukal

Od czerwca 2016 roku Klub Kultury Przegorzały będzie partnerem w międzynarodowym projekcie filmowym KineDok, który finansowany jest z programu Kreatywna Europa. Dzięki współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej, przez najbliższe miesiące będzie można oglądać w naszym Klubie pozycje filmowe, które biorą udział w festiwalu. Seanse będą nieodpłatne i będą im towarzyszyć wydarzenia, takie jak warsztaty czy spotkania z ekspertami, a także spotkania na wzór dyskusyjnych klubów filmowych. Koordynatorem projektu w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa (http://www.kff.com.pl/fundacja/pl/).

Zachęcamy do zapoznania się z opisem projektu poniżej!

Harmonogram projekcji w Klubie Kultury Przegorzały

http://kinedok.net/

Klub Kultury Przegorzały został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie
o nazwie KineDok. KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego.  W ramach tego projektu w naszym Klubie nieodpłatnie będą pokazywane wybrane przez selekcjonerów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, takie jak „Efekt domina” Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Toto i jego siostry” Alexandra Nanau,
„Na zakręcie” Gábora Hörchera,  ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe: „Pięściarka” Mihai Dragolea i Radu Constantin Mocanu, „Dobrze mi z Tobą” Evy Kralević, „Bracia w muzyce” Balázsa Lévai, „Rodzeństwo” Frode Fimland. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.  „Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów” – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce – w dużych i zupełnie małych miastach, potrwają do końca roku. Dużą atrakcją projekcji będę także spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.

Serdecznie zapraszamy na pokazy, to niezwykła szansa na zapoznanie się z ważnymi i ciekawymi filmami, których nie znajdziemy w szerokiej dystrybucji kinowej.