Kid’s Guernica

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podczas wakacyjnych warsztatów  pracowali nad projektem artystycznym Kids’ Guernica!

Kids’ Guernica to międzynarodowy projekt podczas którego dzieci z całego świata tworzą obrazy o wymiarach dzieła Pabla Picassa „Guernica” (3.5mx 7,8 mln). Pablo Picasso stworzył „Guernicę”, aby zaprotestować przeciwko brutalności zamachu bombowego w czasie hiszpańskiej wojny domowej w 1937 roku. Namalował on „Guernicę” na płótnie, co pozwoliło przewieść ją z Paryża do Londynu, Nowego Jorku, a następnie do Madrytu.

Obrazy Kids’ Guernica są również malowane na dających się przenosić materiałach lub ścianach. Ruchome murale są metaforą usuwania podziałów, ponieważ światowy pokój nie może powstać bez usunięcia podziałów pomiędzy narodami, rasami, religiami kulturami i ludźmi.

Kids’ Guernica jest dziełem malarskim wyrażającym ducha pokoju i łączenia ludzi. W ramach działań pod patronatem Kids’ Guernica International Committee, na czele którego stoi Prof. Takuya Kaneda, na całym świecie powstało ponad 250 wspaniałych prac. Dziecięcą Guernikę malowano także w miejscach trawionych przez konflikty zbrojne, jak np. Afganistan, czy Palestyna. Wystawy prac stworzonych przez dzieci w ramach inicjatywy Kids’ Guernica miały miejsce w Grecji, Francji, Austrii, a nawet w Japonii, czy Indonezji.

W projekcie realizowanym przez Klub Kultury Przegorzały brało udział 10 uczestników pod opieką artysty-plastyka Ewy Marlewicz.  Szczególne podziękowania należą się szkole podstawowej nr 48, która udostępniła nam swoja salę gimnastyczną do wykonania tak wielkiego dzieła.