Festiwal Filmów Edukacyjnych

10649097_812660625443225_9125025349142938632_oW dniach od pierwszego do piątego grudnia 2015 roku odbyła się 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Edukacyjnych  w Évreux, W festiwalu brała udział jako widz oraz jako członek młodzieżowego Jury nasza delegatka – Kasia Borysewicz.

Repertuar festiwalu był bardzo bogaty, zawierał 59  filmów z 24 krajów. Tematyka była różnorodna, nie dotyczyła edukacji w sensie stricte jako szkolnictwa;  filmy prezentowane podczas tego wydarzenia miały nas pobudzać do refleksji, do stawiania pytań, do dzielenia się z innymi naszymi odczuciami, emocjami. Tematy poruszane często dotyczyły problemów w relacjach rodzinnych, koleżeńskich, przyjacielskich; duża część wyświetlanych filmów dotyczyła wychodzenia z uzależnień, przezwyciężanie własnych słabości, radzenia sobie w trudnych momentach życiowych.  Przesłanie każdego filmu było skierowane nie tylko do młodej publiczności, lecz do odbiorcy w każdym wieku, tym bardziej, że projekcje poruszały problematykę charakterystyczną dla różnych okresów życia, zarówno dzieciństwa, młodości, dorosłości , jak i starości.

Najbardziej  poruszający dla młodzieżowej publiczności  był krótkometrażowy film hiszpańskiego reżysera Cesara Roldana  pt Hago bien en recordar, opowiadający o pięknej relacji pomiędzy wnuczką a dziadkiem chorym na Alzheimera. Po długich i burzliwych naradach właśnie ten film został nagrodzony przez Młodzieżowe Jury. Wybór nie był prosty, ponieważ w konkursie startowały zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne oraz animowane; krótko i  średniometrażowe.

Warto podkreślić, że cały festiwal był bardzo dobrze zorganizowany, wolontariusze bardzo pomocni, frekwencja była bardzo wysoka, niejednokrotnie seanse się odbywały przy pełnych salach. Po projekcjach odbywały się spotkania z zaproszonymi reżyserami, debaty, dyskusje. Nasza delegatka miała okazję poznać ciekawych ludzi z innych krajów, z różnych środowisk i dzielić się z nimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat filmów, kina, sztuki, dzisiejszej rzeczywistości.